Ministar privrede u Vladi Republike Srbije Saša Radulović ocenio je danas da javno-privatno partnerstvo predstavlja važan metod izgradnje kapitalnih investicija u lokalnim samoupravama, s obzirom na to da budžet više ne može da podnese teret takvih investicija. Radulović je na godišnjem Samitu javno-privatnog partnerstva u hotelu "Hajat" objasnio da je partnerstvo alternativan način koji se u mnogim slučajevima pokazao kao dobar, kao i da budžet ne može da podnese teret investicija, zbog čega se traže mogućnosti saradnje sa privatnim sektorom. Prema njegovim rečima, država se opredelila za to da strateški ide u pravcu razvoja javno-privatnih partnerstava, pri čemu najveća ograničenja u tome predstavljaju pravna regulativa i kvalitetni projekti. Pokušavamo to da izmenimo. Pripremili smo Zakon o javnim nabavkama, što će pomoći u određenoj meri, ali mislim da je budućnost u vezi između države i privatnog sektora, istakao je Radulović.
Ministar privrede u Vladi Republike Srbije Saša Radulović ocenio je danas da javno-privatno partnerstvo predstavlja važan metod izgradnje kapitalnih investicija u lokalnim samoupravama, s obzirom na to da budžet više ne može da podnese teret takvih investicija.
Radulović je na godišnjem Samitu javno-privatnog partnerstva u hotelu "Hajat" objasnio da je partnerstvo alternativan način koji se u mnogim slučajevima pokazao kao dobar, kao i da budžet ne može da podnese teret investicija, zbog čega se traže mogućnosti saradnje sa privatnim sektorom.
Prema njegovim rečima, država se opredelila za to da strateški ide u pravcu razvoja javno-privatnih partnerstava, pri čemu najveća ograničenja u tome predstavljaju pravna regulativa i kvalitetni projekti.
Pokušavamo to da izmenimo. Pripremili smo Zakon o javnim nabavkama, što će pomoći u određenoj meri, ali mislim da je budućnost u vezi između države i privatnog sektora, istakao je Radulović.
Budućnost Srbije ide u ovom pravcu, istakao je on i uputio poziv svima koji žele da se uključe u projekte.
Radulović je naglasio da je potrebno da se ojača administrativni kapacitet, kako na lokalu, tako i na nivou države, kao i da takvi projekti moraju biti transparentni i poznati javnosti.
Nosilac projekta "Javno-privatno partnerstvo kao razvojni potencijal", koji finansira USAID projekat održivog lokalnog razvoja, jeste Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
Cilj projekta jeste da se kroz tehničku pomoć u izradi akcionih planova za projektne ideje javno-privatnog partnerstva lokalne samouprave osposobe za učešće u ovakvim poslovnim aranžmanima sa privatnim partnerima.
Danas su predstavljeni projekti javno-privatnog partnerstva u osam opština, koji su pobedili na konkursu NALED, a koje su predložili Niš, Zrenjanin, Raška, Tutin, Prijepolje, Nova Varoš, Kanjiža i Doljevac.
Prama proceni NALED-a, ti projekti su ostvarivi i mogli bi da obezbede ulaganja u iznosu od najmanje 22 miliona evra.